چرا فراگیری مهارت های سخنرانی وفن بیان ضروری است؟

چرا فراگیری مهارت های سخنرانی وفن بیان ضروری است؟

حرفه تان چیست؟ چقدر تا بحال به واسطه جایگاه کاری تان مجبور شده اید در مقام سخنران حاضر شوید؟ لحن وفن بیان تان در این سخنرانی ها چگونه بوده است؟در پایان جلسات سخنرانی چقدر از ارائه کار خود رضایت داشته اید؟ اگر پاسخ تان به دو سوال آخر با افعال منفی همراه است قطعا یکی از نیاز های مبرم واساسی شما نیاز به فراگیری مهارت های سخنوری وفن بیان است. دراین مقاله خواهیم گفت که چرا فراگیری مهارت  سخنرانی  و فن بیان بسیار با اهمیت است و در ادامه به گستره این مهارت و همچنین استفاده از آن در بسیاری از زمینه ها خواهیم پرداخت و در پایان مقاله نیز جمع بندی در این مورد خواهیم داشت.

گستره ی آموزش مهارت های سخنرانی وفن بیان:

سخنرانی وفن بیان تقریبا امروزه یک مهارت اساسی نه فقط برای مدیران و روسای شرکت ها بلکه برای همه افراد به شمار می رود،چراکه این ضرورت مهم در عصر حاضر تمام روابط و ارتباطات ما را در بر گرفته است. بی دلیل نیست که آماندا ویکرز در کتاب “خودآموز سخنرانی” می گوید : ” سخنرانی نه تنها یک مهارت ضروری کاری، بلکه یک مهارت ضروری زندگی نیز هست. آماندا ویکرز ارتباط با معلم و استاد، دانش آموز یا دانشجو-کارگر وکارفرما- مشتری یا فروشنده ،زیردستان وزبردستان و همه و همه نیازمند برقراری یک ارتباط درست زبانی با لحنی زیبا و فن بیانی اثر گزار می باشد.

استفاده از مهارت های ارتباطی در همه زمینه ها:

یقینا خرید کردن از یک طلافروش،لباس فروش،لوازم خانگی ویا حتی یک ساندویچی که ارتباط کلامی خوشایند تری با ما در حین خریدبرقرار کرده است بیشتر ما را برای خرید بعدی از همان فروشنده ترغیب می کند تا یک فروشنده ای که صرفا یک قیمت به ما اعلام کرده است. پس می بینید که دراین موارد ما بطور غریزه ای گرفتار مهارت های ارتباطی وفن بیان فرد فروشنده در یک مقیاس کوچک “مشتری-فروشنده” شده ایم. اگر این موارد برای شما هم اتفاق افتاده است،آیا زمان آن نرسیده که شما هم برای آموختن مهارت های سخنوری دست به کار شوید؟  

عدم تسلط به مهارت های سخنرانی وفن بیان و فرصت سوزی

در بسیاری از مصاحبه های کاری چنانچه فرد نتواند به دلایل مختلف از جمله کم رویی و خجل بودن، یا ترس ودلهره  ویا عدم تسلط به مهارت های فن بیان ،ارتباط موثری با کارفرما برقرار کند و توانایی ها و مهارت های خود را به وی ارائه کند بسیاری از فرصت های شغلی را از دست خواهد داد و آن هنگام چه بسا توانایی ها و تخصص هایی که به پای این نقصان ها خواهد سوخت. پس همانگونه که سالها برای آموختن علم یا هر مهارت دیگری زمان صرف کرده ایم ناچاریم برای استفاده و انتقال و ارائه آن به دیگران هم وقت بگزاریم در غیر اینصورت ذهن خودمان مدفن دانسته هایمان خواهد شد.  

پیشنهاد ما به شما:

اگر  قصد آموختن مهارت های سخنرانی را دارید، خواندن کتاب “سخنران شدن سخت نیست” نوشته محمدرضا انصاری مدرس سخنرانی وفن بیان را به شما پیشنهاد می کنیم.این کتاب در مهر وآبان 96 توانست پرفروش ترین کتاب سایت کتابراه شود.  

1 دیدگاه برای “چرا فراگیری مهارت های سخنرانی وفن بیان ضروری است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *