تکنیک یخ شکنی در سخنرانی

تکنیک یخ شکنی در سخنرانی

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=”20″]معمولا در سخنرانی ها(یا کلاسها) در شروع سخنرانی به دلایل مختلف، جو سنگینی بر کلاس یا محل سخنرانی حکم فرماست و شرکت کنندگان نسبت به همدیگر و شاید سخنران، گارد دارند.[/box] این حالت حتی می تواند برای سخنرانان خیلی ماهر هم بوجود آید اما از بین بردن این جو به توانایی،مهارت و خلاقیت سخنران بستگی دارد که با چه روشی بهتر می تواند این جو سنگین را جهت تسلط بر ادامه جلسه و مفید و موثر واقع شدن سخنرانی اش از بین ببرد.هر نفر ممکن است روش خاص خود را بکار ببرد و الزاما یک روشی که برای یک سخنران موفقیت آمیز بوده است نمیتواند برای فرد دیگر هم اینگونه باشد.پس روش مطلقی برای اینکار وجود ندارد اما همانطور که گفتیم این به خلاقیت تجربه و توانایی سخنران در بکارگیری یک روش خاص بستگی دارد.حال در ذیل به ذکر چند تا از دلایلی که باعث بوجود آمدن این جو در ابتدای سخنرانی می شوند اشاره می کنیم.

 

تکنیک یخ شکنی در سخنرانی
تکنیک یخ شکنی در سخنرانی

این جو سنگین می تواند دلایل مختلفی داشته باشد از جمله:

  • شرکت کنندگان همدیگر را نمی شناسند
  • شرکت کنندگان سخنران را نمی شناسند و یا در مورد موضوع سخنرانی او و تسلط ایشان به سخنرانی اطلاعاتی ندارند.
  • شرکت کنندگان از فضاهای مختلف فکری با پیش زمینه های مختلفی در کلاس یا سخنرانی حضور پیدا کرده اند.
  • ابهام در خصوص محتوا و مطالبی که قرار است ارائه شود.
  • درگیری های فکری شرکت کنندگان به دلیل اتفاقات قبل یا بعد از سخنرانی(اینکه فکرش درگیر فضای قبل از کلاس است یا ممکن است بعد از کلاس قرار باشد جایی برود و یا کاری انجام دهد و ذهنش درگیر این موضوع باشد.)
  • و مواردی دیگر از این قبیل…با این شرایط وقتی سخنران یا مدرس شروع به ارائه مطلب می کند، طبیعی است که بخش مهمی از افکار و ذهن مخاطب درگیر چیزهای دیگری باشد. برای شکستن این فضا و همراه کردن مخاطب و آوردن آنها به فضای کلاس، تکنیکهایی استفاده می شود که به آنها یخ شکنی می گویند.

چطور می توانیم این جو و فضا را برای خودمان و شرکت کنندگان سبک تر کنیم یا به عبارتی از تکنیک یخ شکنی استفاده کنیم؟

تکنیک یخ شکنی در سخنرانی
تکنیک یخ شکنی در سخنرانی

تکنیکهای مختلفی برای یخ شکنی وجود دارد که در اینجا به چند تا از تکنیک های متداول و مرسوم اشاره می کنیم و بر این باور هستیم که به تعداد سخنرانان می تواند تکنیک یخ شکنی وجود داشته باشد و خلاقیت و فکر و ایده سخنران در این زمینه بسیار کمک کننده و راهگشاست.

1- سوال پرسیدن : یکی از تکنیک های پر کابرد برای یخ شکنی در ابتدای سخنرانی، پرسیدن سوال است.به عنوان مثال برای چه کسی تا بحال پیش آمده که…..یا سوال پرسیدن درباره آداب ورسوم خاص شهری که مخاطبان در آن زندگی می کنند

2-تعریف کردن یک داستان طنز -البته باید موقعیت و مخاطب ها را در نظر بگیریم. بیان یک داستان طنزگونه که به موضوع بحث هم ارتباط داشته باشد می تواند جو سنگین جلسه را از بین ببرد.

3-شوخی کردن با ویژگی های خاص ظاهری خود..مثلا شوخی با شکم گنده یا بینی دراز و از این قبیل.البته این کار نباید باعث پایین آوردن شان سخنران در نزد مخاطبان و یا به اصطلاح خودزنی وی شود.

حالا نوبت شماست که تکنیک خاص یخ شکنی خود را برای ما در قسمت نظرات بگویید.

 

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=”20″]خرید کتاب “سخنران شدن سخت نیست” اثر محمدرضا انصاری-پر فروش ترین کتاب سایت کتابراه در مهر وآبان 96[/box]

 

 

1 دیدگاه برای “تکنیک یخ شکنی در سخنرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *